Köyümüzdeki

Gezilecek Yerler

Sincan Kaya
İhtişamlı duruşuyla Sincan Kaya görülmeye değer yerlerdendir..
Santa Harabeleri
Santa Harabeleri içerisinde bulunan yedi mahallede kiliseler, çeşmeler, köprüler ve çok sayıda eski ev bulunmaktadır.
Taş Köprü Yaylası
Taşköprü Yaylasında konaklamak için oteller bulunmaktadır..
Previous
Next

Yanbolu – Santa Grup Yolu üzerinde gezip görülmeye değer yerleri sizler için derlemeye çalıştık.

İlk olarak grup yolu üzerinde bulunan Sincan kayadan başlarsak rampanın zirve kısmında bulunan taşların arasından akan dere ve o görkemli ihtişamlı duruşuyla Sincan Kaya görülmeye değer yerlerdendir. Vadi boyunca kıvrımlı yola eşlik eden Yanbolu deresi size yer yer oluşturduğu şelelaler ile eşşiz bir görüntü sağlamaktadır. 

Bu yolun ilerleyen kısımlarında yeşillikleri, benzersiz ağaç türleriyle eşsiz bir güzelliğe sahip olunan tarihi Santa Harabeleri bulunmaktadır. Santa Harabeleri içerisinde bulunan yedi mahallede kiliseler, çeşmeler, köprüler ve çok sayıda eski ev bulunmaktadır. Tarihi ve turistik olarak görülmeye değer bir yerdir.

Santa Harabelerini geçtikten sonra Yeni Yayla’nın hemen karşısında Dipsiz Göl olarak adlandırılan çok güzel bir göl bulunmaktadır. Bu gölü ziyaret edip aracınızı artık çalıştırma vakti geldiğinde size görmeniz için önereceğimiz bir diğer yer Çataltepe Şehitliği olacaktır. 

Çataltepe Şehitliğinde. Osmanlı-Rus Harbinde şehit olan şehitlerimiz için her yıl anma töreni düzenlenmektedir.

Çataltepe Şehitliğinden sonra artık yeni gideceğiniz yer Camii Boğazı Yaylası olmalı. Güzelliğiyle kesinlikle görülmeye değer bir yer. Artık yavaş yavaş yorulmuşsanız eğer Taşköprü Yaylasına gitme vakti gelmiştir demektir.

Taşköprü Yaylasında konaklamak için oteller bulunmaktadır. Ayrıca restaurantlar, marketler fırın vb. birçok dükkan bulunmaktadır.

Buradan sonra artık size önereceğimiz sın yer Çakır Göl’dür. Çakır Göl yaz kış başında kar kütlesi bulunan eşsiz bir göldür.

Burayı da ziyaret ettikten sonra ister Santa Grup yolundan isterseniz Maçka yolunu kullanarak Trabzon’a inebilirsiniz.

Keyifli gezmeler diliyoruz.